Državni arhiv u Slavonskom Brodu posjetili smo 12. travnja 2013. godine. Djelatnici arhiva pokazali su nam stare knjige, albume s crno-bijelim fotografijama i udžbenike. Bilo je neobično pregledavati staru Početnicu i zamišljati kako su možda naši pradjedovi i prabake iz nje učili prva slova. Neke su knjige jako stare i oštećene pa se moraju obnavljati.
Budući da se ove godine obilježava sto godina od objavljivanja Čudnovatih zgoda šegrta Hlapića, Državni arhiv pripremio je za nas učenike OŠ "Ivan Goran Kovačić" zanimljivu radionicu kroz koju smo na poseban način doživjeli Hlapićevo putovanje. Bili smo podijeljeni u osam skupina. Svaka je skupina dobila određeni zadatak. Jedna je skupina trebala napisati nešto o životu Ivane Brlić-Mažuranić, a ostalih sedam skupina u obliku stripa prikazati Hlapićevo putovanje kroz sedam dana. Moja je skupina trebala opisati peti dan njegovoga putovanja. Kad smo bili gotovi, predstavljali smo svoje radove i na taj smo se način prisjetili čudnovatih zgoda ovoga uistinu zanimljivoga dječaka. Oduvijek sam mislila da je šegrt Hlapić izmišljeni lik, ali iz pisma Ivane Brlić-Mažuranić, s kojim smo se također u arhivu upoznali, saznala sam da je Hlapić stvaran dječak kojega je spisateljica vidjela i koji ju je svojom vedrinom i marljivošću osvojio da je odlučila o njemu napisati priču.
Posjet Državnom arhivu bio je zanimljiv jer smo kroz stare povijesne spise, knjige i rukopise na trenutak otputovali u prošlost, a sa šegrtom Hlapićem doživjeli pustolovine koje ćemo još dugo pamtiti.
Laura Lamešić